O nás

Chovatelská stanice “z Roštěnských boří“ byla založena v roce 2006.
Věnujeme se chovu drsnosrstých standardních jezevčíků.

Lovečtí psi byli od pradávna nenahraditelnými pomocníky při lovu a i pro svou loveckou univerzálnost je dnes jezevčík jedním z nejpoužívanějších loveckých plemen. Jezevčíky řadíme do skupiny loveckých plemen tzv. norníků, přesto že pracují výborně, jak nad zemí, tak i v podzemních norách. I když patří mezi nejmenší lovecká plemena, dokáže se svými výkony na povrchu vyrovnat leckterému ohaři. Při práci v podzemí, ke které byl od pradávna používán a šlechtěn, bojuje o život s jezevci, liškami a to všechno jen pro jeho lásku k lovu a svému pánovi. Právě tuto vlastnost a schopnost jezevčíka norovat považujeme za prvořadou a nejdůležitější při hodnocení jeho kvality. Rovněž je důležitá hlasitost, a to jak na povrchu tak i při práci pod zemí, neboť podle ní můžeme zjistit polohu psa a specifikovat zvěř, na kterou náš jezevčík právě hlásí, popřípadě kterou zrovna sleduje. Využíván je také k dohledávání zvěře a uplatňuje se i jako výborný honič. V současnosti je to i nenahraditelný pomocník při lovu černé zvěře. Je škoda, že jedna z hlavních schopností, na kterou byli jezevčíci šlechtěni a to práce v podzemí, se dnes dostává spíše do ústraní a převažuje využití tohoto plemene k povrchovým pracím. Ovšem jezevčík není jen vynikající lovecký pes, je to taky kamarád a výborný společník. Můžeme ho mít v bytě i na zahradě, je nenáročný a přizpůsobivý. Naše chovatelská stanice podporuje tyto vlastnosti a zakládá si na kvalitě chovu, nikoliv kvantitě. Naši psi jsou vychováváni v klidném prostředí přírody, a již od mala jsou vedeni k lovu a učeni základnímu vychování. O štěňátka je postaráno s největší láskou a je jim dopřáno kvalitní krmivo, které je pro jejich růst velice zásadní. O životních událostech odchovaných štěňat bychom byli od Vás velmi rádi informováni :-)

foto foto foto

Pro odlehčení několik vtipů a citátů o našich nejvěrnějších:

Rozzlobený myslivec k jezevčíkovi: "Tak tentokrát ti to ukazuju už naposled, příště už musíš do té nory vlézt sám."

Pán v klobouku jde parkem se dvěma pitbuly a proti němu jde pán s jezevčíkem. Pán s pitbuly říká: "Pane, vemte si jezevčíka raději do náručí, nebo ho moji kluci budou mít k obědu!" Druhý klidně: "Jen je pusť." Pán pitbuly pustí, i jezevčík je puštěn. Jeden pitbul mrtvej, druhej mrtvej. Majitel pitbulů se diví: "Jak jste to udělal?" "Nijak, jen jsem dal 20 000 za krokodýla a 30 000 za plastiku."

Ve druhém patře paneláku vykukuje z okna jezevčík. Najednou uvidí pod oknem boxera.
,,Jezevčíku, pojď dolů"
,,Nemůžu, páníčkové odešli a zamkli dveře."
,,Tak skoč z okna."
,,To víš že jo. A budu vypadat jako ty!"

Chlubí se hajnej:
,,Já vám měl strašně chytrýho jezevčíka. Jakej kus dřeva jsem mu ukázal, tak velkýho zajíce ulovil!"
,,Měl? Co se s ním stalo?"
,,Ale minulej tejden mu stará ukázala žehlicí prkno a od té doby se ještě nevrátil domů."

Jezevčík se ptá druhého: "Tak co jak si prožil tuto noc?" a on odpoví: "Hrozně. Panička mi umřela." "A proč?" řekne ten první. "Protože se mi zdálo o veliké vepřové kýtě a že jsem ji jedl... A přitom jsem ležel v posteli s paničkou."

foto foto

V případě vážného zájmu o štěňátka nás neváhejte kontaktovat.

foto foto

Jezevčíci jsou pro nás milujícími, oddanými kamarády. Jsou skvělí hlídači, ale hlavně lovci. Velmi rádi s nimi chodíme plavat, rádi přináší aporty z vody, milujeme v létě společné procházky, letní čekanou, v zimě naháňky a hony a rádi trávíme čas s přáteli, které jsme poznali díky našim jezevčíkům. Každý z našich jezevčíků je jiný, avšak jedinečný – vyznačuje se jinými loveckými přednostmi a schopnostmi. Díky nim je náš život veselý, pestrý, neobyčejný, prostě báječný, stejně jako oni.

© www.zrosbor-jezevcik.cz, design: www.Animals-Design.com (2009-2023)